Aloe vera
Gyógynövénykalauz
Az aloénak több mint 240 fajtája ismert. Ezek közül az Aloe barbadensis miller nevű fajta tartalmazza a legtöbb, emberi felhasználás szempontjából hasznos anyagot, ezért általában belőle készülnek a kereskedelmi forgalomban kapható aloe-termékek. Az aloe a liliomfélék családjába tartozik, de külseje alapján leginkább kaktusznak gondolnánk. Nálunk a törzs nélküli, alacsony növésű, levélrózsás aloék ismertek. Húsos, pozsgás levelei kard alakúak, széleikben tüskék találhatók.
Élőhely
Az aloe Kelet- és Dél- Afrikában honos, de már az Antillákon, illetve más trópusi területeken és a Földközi-tenger partvidékén is termesztik, akár otthonunkban is tarthatjuk. Szereti a meleget és a fényt, ezért a lakásban a napos, déli fekvésű ablak közelében tartsuk. Rendszeres öntözést igényel.
Felhasznált részek
A növény levele termeli az értékes gélt.
Alkalmazás
Az aloéban megtalálható az összes vitamin, húsz különböző ásványi anyag, nyomelemek, aminosavak, stb. Külsőleg reumára, bőrsérülések, égési sebek, leégés, pikkelysmör és ekcéma ellen alkalmazzák. Belsőleg szabályozza az emésztőnedveket, megelőzi a bélgázok kialakulását és az emésztési rendellenességet. Az immunrendszer erősítése mellett a légzési nehézségekre és a köhögés ellen is használják.
Felhasználás
A növény négy-öt éves korában kezdi kitermelni a gyógyító gélt. Egyszerűen csippentsük le a külső levelek valamelyikét, nyomjuk ki belőle a gélszerű anyagot, és tegyük a sérült bőrfelüleltre. Belsőleg alkalmazzuk a növényből készült, drogériában kapható italokat.
Figyelem!
Az aloe ritkán allergiás reakciókat válthat ki. Alkalmazásának javasolt időtartama legfeljebb 2 hét. Bélelzáródás, menstruáció, szoptatás, várandósság, vakbélgyulladás és ismeretlen eredetű hasi fájdalmak esetén ne használjuk!
Tudományos kutatások
Egyenlőre nem sikerült laboratóriumi körülmények között 100 százalékos biztonsággal bebizonyítani, hogy az aloe vera valóban olyan sok és rendkívül gyógyító, egészségmegörző tulajdonsággal rendelkezik, mint használói és terjesztői állítják. Az eddigi eredmények szerint azonban az aloénak tulajdonított pozitív hatások egy része tényleg kimutatható. Állatkísérletek igazolták, hogy a belsőleg fogyasztott aloe segít a sebek gyorsabb begyógyulásában. Más kutatások szerint valóban csökkentheti a szívbetegségek kockázatát, egy tanulmány pedig arra mutatott rá, hogy az aloekivonat rendszeres fogyasztása lassíthatja az öregedést. Egy kísérlet azt az eredményt hozta, hogy a cukorbeteg egerek állapota javult a rendszeres aloefogyasztás hatására. A kutatások szerint az aloe főként más hatóanyagokkal kombinálva alkalmas a gyógyulás elősegítésére. A tudósok azonban felhívják a figyelmet arra, hogy az aloeból készített termékek nem minősülnek gyógyszernek, ezért semmiképpen nem szabad tőlük olyan hatást elvárni, mint a hivatalosan törzskönyvezett medicináktól. (Például nem hatásosak az AIDS ellen, mint egyes reklámok állítják.) Kiegészítő kúra hatóanyagaként azonban- az előírások pontos betartása mellett- a siker reményében alkalmazható az aloekivonat. |